Je zajímavé jak se člověku průběhu času posouvají hranice představitelného. Opravdu to není dávno (no upřímně přibližně 4 dny zpět) kdy mi destinace jako Maledivy přišly prostě nereálné a nedosažitelné. Člověk celý život vídá ty neuvěřitelné fotky palem sklánějících nad průzračnou vodou, chýší rozestavěných podél nekonečně dlouhých mol a malinkých ostrůvků... a pak je najednou vidíte z okénka letadla kousek pod Vámi a div, že Vám oči nevypadnou z důlků.
No prostě se mi stalo, že díky novým problémům s vísy jsem takhle v úterý dostala telefonát, že je potřeba abych na pár dní opustila Srí Lanku a na nějakém jejím zahraničním úřadě se vyřídila pár papírů. V tu chvíli jsem opravdu děkovala, že se mi po světě toulá tolik přátel a že jednoho mám i v Male, hlavním městě Malediv.
V neděli velmi brzy ráno jsem tedy nasedla na velmi pohodlné a poloprázdné letadlo Korean Air a vyrazila na svou krátkou vízovou pouť. Tma nad Kolombem, rozbřesk nad indickým oceánem, borůvkový muffin a už jsme pomalu přistávali nad změtí ostrůvků v NEUVĚŘITELNÉ modři.
A teď k tomu proč byl můj výlet tak exkluzivní... V první řadě jsem perfektně neměla čas ho naplánovat a stále se mi měnily časy pro schůzku se Srí Lanským konzulátem, takže vlastně plánování ani nebylo možné. Díky tomu jsem na rozdíl od všech turistů nemířila na nějaký malý ostrůvek do resortu, ale přímo do Male, kde mě čekal pobyt u místní (i když ne stoprocentně typické) rodiny. Před sebou skoro celé tři dny.
Přílet
Letiště je malé, ale přátelské a vy na něm pravděpodobně bez problémů naleznete Váš doprovod na jeden z resortů. Já posbírala razítka a vyrazila ven. kde Vás 10 metrů od brány oslepí absolutně azurová modř místního přístavu a ihned přijde chuť tam skočit a cachtat se :)
Z letištního ostrova do Male jezdi přívoz, minimálně jednou za 30 minut, většinou i častěji, stojí 11 místních čuftlíků či 1 dolar a za 15 minut jste ve městě.
Život v Male
- cca 100 000 obyvatel
- hlavní dopravní prostředek: skútr
- mají taxíky i autobusovou městskou dopravu
- ulice většinou na šířku jednoho auta
- retardéry každých 50 metrů
- jedna uměle vytvořená pláž
- absolutně žádný alkohol (Maledivy jsou stoprocentně muslimský stát, kdo z Vás tohle tušil?)
- vysoké a úzké domy
- skoro žádná zeleň a pokud park tak plný odpadků
- všude se válí prázdné modré pet lahve
- spousta přistěhovalců ze zemí jako Srí Lanka, Indie, Bangladéš, kteří si tu vydělávají jako pomocné síly v domácnostech
- hlavní surovinou je tuňák
- absolutní závislost na importu
- večer všichni vyjdou do kaváren a na zmrzlinu
No to by bylo asi tak shrnutí... Já to vše měla ještě s tím bonusem, že jsem přijela v době Ramadánu, takže nikdo nikde nepracoval, ale také nemohl pořádně dělat nic jiného a město se probouzelo k životu až po sedmé hodině večer.
Jinak tu víceméně není ani co navštívit! Pár obchodů se suvenýry, jedno museum, které ovšem nevypadá nijak lákavě a pak se můžete jen prostě courat kolem. Což v místních 30 stupních, přímém slunečním žáru a minimálně 70% vlhkosti, prostě není nejjednodušší.
Hulhumalé
Rady pro cestu na Maledivy
1. Plánujte a plánujte řádně. Tohle nebude v žádném případě levný výlet, ale dá se to zvládnout dobře.
2. Návštěvu Male můžete opravdu s lehkým srdcem vynechat, pokud neznáte nějakého domorodce, který by Vám poskytl interní náhled do místního života.
3. Najděte se resort ve vaší finanční kategorii
4. Pokud takový neexistuje, volte guest house, ale určitě ne v Hulhumalé, leč na ostrově Maafushi. Ten je o chlup dál a přívoz tam nejezdí každý den, nicméně zážitek to bude zajímavější.
5. Pokud se nepotápíte, věřte mi, že déle jak 4 dni v jendom místě budou nuda. Resorty jsou na malých ostrovech a i když oni mohou nalévat alkohol, obávám se, že ani to nezachrání vše. Takže si vymyslete přejezd mezi ostrovy a nebo výlet na Maledivy zkombinujte s pobytem v Dubaji či na Srí Lance aby to nebylo celé tak krátké :)
6. Silný opalovací krém a boty do vody jsou nutností (já odjela spálená a božsky poškrábaná od korálů)
8. Prosím buďte šetrní jak k místní muslimské kultuře tak k prostředí. Tohle místo si zaslouží péči a pozornost!
Nicméně tři dny byli více než dost pro mě a já musím místní obyvatele obdivovat, že mají nervy na to zůstat. Ostrov má přeci jen velmi jasné hranice a jaksi z něj není útěku. A tak jsem se i cítila, prostě lehoulince jako nádherné, tropické, azurově modré vězení.