Konečně jsem našla lokalitu, o které hodlám hrdě tvrdit, že pokud chcete vidět Vietnam v plné kráse, jeďte sem. Phu Quoc je ostrov na jihu Vietnamu, vlastně až u Kambodži. Čeká tu na Vás bledě modré, absolutně průhledné moře, palmy, prázdninové resorty i nízkonákladové ubytování, klasická vietnamská městečka a trhy, autentická kuchyně, spousta absolutně čerstvých mořských plodů, džungle, památky z války, pár asfaltových cest, spousta kodrcavých prašných dálnic, velmi pohodlné malé letiště a spousta úžasných zážitků.
Jak na to?
Na Phu Quoc se dá velmi pohodlne doletět z mnoha destinací. Ho Chi Minh a Hanoi jsou určitě dobrá startovní místa, ale najdou se i mezinárodní destinace v Malajsii, Kambodže, snad i v Thajsku, odkud správné letadlo chytíte. Další možností jsou trajekty z delty Mekongu nebo z Kambodži.
Doprava po ostrově samotném je také krásně jednoduchá, i když na začátku jsme se na ní pěkně nachytaly. Na ostrově jsou dvě letiště. To pro domácí lety, je ideálně umístěné víceméně v centru hlavního městečka. Jeho problémem ale je, že je mimo provoz, takže odkudkoliv přiletíte na letiště mezinárodní, které je pár kilometrů na jih. Nepříjemné je pouze fakt, že pokud nemáte zajištěn odvoz, budete si muset vzít taxíka a na jejich taxametr je ta cesta do civilizace přeci jen dost dlouhá...
Ve zbytku času se dá pohybovat pěšky, na kole, na motorce či v autě. Verzi pěšky nedoporučuji, je to daleko a je tam prostě moc teplo. Kolo zní zajímavě a určitě se s ním dostanete na lecjaká úžasná místa, ale potřebujete mít hodně času. A nezapomínejte, že většina ostrova přeci jen už není tolik obydlená, takže zásoby vody s sebou!
Další možnost je určitě si pronajmout auto, ke kterému ve Vietnamu většinou dostanete řidiče. Nicméně tuhle možnost určitě doporučovat nebudu. Krom toho, že přijdete o všechen ten čerstvý vzduch, zvuky a vítr ve vlasech, budete hlavně perfektně naklepaní a určitě si to neužijete. Mají tu asfaltové silnice, ale opravdu jich není mnoho a ten zbytek je prostě takový drkotavý. Nakonec jsem si nechala možnost nejlepší a to zapůjčení motorky/skútru, prostě dvojkolého motorového vozidla. Nenadřete se v tom vedru tolik, ušetříte čas na průjezd opravdu celého ostrova a těm dírám v cestách se zvládnete vyhnout. Navíc ty výhledy je k nezaplacení vidět. Cena automatického se pohybuje kolem 150 000VND na den.
Kde složit hlavu?
Dalším faktem je, že se tu staví a to v neuvěřitelných rozměrech. Developeři šílí a absolutně minimální Vietnamské restricke v této oblasti je v tom jen podoprují. Takže za pár let zde najdete i areály rozlohy kilometru čtverečního, plné bazénů, barů a restaurací, abyste z nich nemuseli vystrčit ani nos pokud byste nechtěli, ale varuji Vás, byla by to škoda.
Co vidět?
Dopřejte si cestu na jih. Je možné jet jak podél západního pobřeží a přilehlých pláží nebo středem ostrova, obě cesty mají něco do sebe. Pokud to vezmete středem, stavte se na jedné z pepřovníkových farem. Je to jen na chvilku, ale určitě něco nového a zajímavého, Zároveň můžete místní pepř ochutnat i koupit - koho kdy zabila malá podpora lokálního farmářství. Kus za plantážemi se také dá zahnout nenápadnou odbočkou do prava do kopce. Vydržte celý kopec a odmění vás Sung Hung pagoda svým nekonečným klidem a bohužel zarostlým výhledem. Pokud se budete držet vlevo, dojedete do rybářské vesničky Ham Ninh, která je dobrým místem třeba na klidný oběd. Jen pozor na ceny, vzhledem k tomu že v jídelních lístcích nemají ceny, může vás účet docela nemile překvapit. Úplně na jich ostrova do městečka An Thoi jsme bohužel nedojely, ale prý je hezké, poklidné a zase velmi chutné. Cestou k němu ale určitě nepřehlídněte The Coconut tree prison, ale upozorňuji, že se jedná o zážitky pro silné žaludky.
Kolem Duong Dongu jsou také sladkovodní vodopády,což je po všechné té soli určitě příjemná změna. My navštívily Suoi Da Ban. Příjezd bylo docela dobrodružství, protože místní navigační systém spíše než cedule obsahuje babičky a dědečky popíjející kafe u silnice. Jeden šílený závěsný most, krátká procházka a pak už příjemně chladná voda proudící po vysluněných kamenech, barevní motýli, šídla, zpívající ptáci. Bylo to krásné.
Pláže!
Nejznámější pláží je Long Beach se všemi svými perlovými farmami a resorty, které si jí udržují čistou. Kvůli tomu, je ale také relativně přelidněná i když díky její orientaci na západ nehledejte lepší místo pro sledování západu slunce. A po západu slunce to tu také náramně žije díky přehršli klubů, ale kdo by si ten drink na pláži nedal? Také pokud se podél ní projedete na jih, daleko od zástavby Duong Dong, užijete si její tišší oblasti, které určitě stojí alespoň za návštěvu, než je pohltí nové resorty.
Za návštěvu určitě stojí pláže na severozápadě. Navštívily jsme Ganh Dau Beach, na které se také nachází docela příjemný, leč drahý restaurant. Také je možné se tu podívat na malý Turtle Island, odkud musí být božský pohled na celé západní pobřeží. Trochu níž najdete další pláže a zátoky, některé úplně opuštěné, jiné s resorty, které Vás ale bez problémů pustí do svého areálu.
Phu Quoc je prostě ostrovem pro všechny, tak si přijeďte najít to svoje :)
Já tě chápu, ale Borný je Borný :D Maj tam na palmách lanáč?
OdpovědětVymazatNe, že bych chtěl rozšiřovat názor na ČR jako zemi alkoholiků, ale jen mě tak napadlo, jak je to ve Vietnamu s chlastem? :)