flags

flags

středa 14. září 2016

Když jste jen malé kolečko v kolosu Royal CaribbeanNapsáno: Další z nočních směn, někde mezi Bahamama a Panenskými ostrovy.

Stav: Ne že bych úplně stíhala spát, ale všichni mi říkají, že na to budu mít dost času doma.

Jestli jste někdy uvažovali pracovat pro korporát a říkali si jak by to mohl být vlastně docela děs, nechat se svazovat všemi těmi pravidly, které píše někdo na duhé straně světa, a nelíbila se Vám ta idea, zkuste si svou představu vynásobit deseti a jste v mé realitě. 

Začnete tím, že samozřejmě musíte nosit uniformu. A to ne, že když si chcete večer zajít na večeři do restaurace na palubě nebo se třeba podívat na muzikál, budete si moct vzít hezké šaty. Nene! To si hezky vezmete večerní uniformu, jmenovku a jde se. Ještě, že na běžeckej ovál není uniforma nutná. Jo a ta nejlepší jobovka je, že si jí samozřejmě musíte celou zaplatit. Denní, večerní, boty... Díky bohu alespoň první sako máme zdarma, ale jinak mě to stálo stejně někde kolem 200 USD abych se plně oblékla. Jo a kdyby Vás to zajímalo ještě více do hloubky, tak si uniformu peru a žehlim sama, protože po jediné zkušenosti s naším prádelním servisem, kdy mi spálili mou jedinou košili k večerní uniformě a nikoho to nezajímalo, nehodlám dále riskovat své svršky.

Pokračujeme tím, že každý týden dostáváme email, který objasňuje na co bychom se v rámci firemních předpisů měli soustředit. Jestli to jsou módní doplňky, úsměv, držení těla nebo třeba vaše celkové chování. V dalším emailu Vám pro změnu každý den přijde bezpečnostní tip, aneb pozor na mokré podlahy a při obouvání bot se vždy posaďte. 

Taky máme předpisy jak často a jak přesně musíme uklízet své pracoviště. Předpis zahrnuje jak moc mokrý musí být uklízecí hadřík i kolikrát můžete přejet přes uklízenou plochu. 

Pak Vás pro změnu pozvou na školení, které musí absolvovat celá posádka, kde se naučíte říkat –„Jsem Jana a jsem Royal!“ Teda ne, že bychom byli všichni Jana, ale jsme určitě všichni Royal, což znamená, že jsme Přátelští, Vášniví a Angažovaní. (nebo nevim jak jinak přeložit Friendly, Passionate and Committed :D) Což jsou mimochodem tři slova, která nejvíce z 24 000 zaměstnanců, kteří minulý rok vyplnili nějaký dotazník, použilo k popisu nejzákladnějších vlastností zaměstnance Royal Caribbean.

No a dvakrát měsíčně máme nácvik krizových situací, což by nebylo tak zlé, pokud by tou dobou co vy jste někde nastoupení, neprocházeli cizí lidé Vaše kajuty a neohodnotili Vás za úklid. Vždycky si vzpomenu na tábor a prohlídky stanů. Tady Vás však nepotká sladká odměna. Pozitivní výsledek je papírek s nápisem – prošel. Negativní výsledek následuje nutnost dovést vašeho nadřízeného do Vašeho nyní již perfektně vycíděného pokoje a příslib, že už se to nebude opakovat. 

Samozřejmě se musím zmínit o požívání alkoholu. Že nesmíme chodit se sklenkou v ruce v hostovských oblastech je snad jasné, proto máme taky svoje bary. Ale k tomu máme i limity konzumace. Ve službě můžete mít max 0,4% a mimo službu 0,5%. Ono teda nutno dodat, že jedna sklenka na lodi se pocitově rovná tak dvěma až 2,5 na pevnině, ale to je jiná story. 

Jo a asi bych to měla vzít i trochu po té pracovní stránce, že? Ta nejhorší část věci je, že všechno co se uděje, musí být písemně zdokumentováno. Tím je myšleno, že pokud Vám manažer připomene, že jste špatně zaznamenali svoje pracovní hodiny, dostanete to na papíře víceméně jako výtku, podepíšete a celé to na Vás bude čekat ve Vašem vlastním šanonu, aby bylo kam se podívat až to uděláte znovu. Mimochodem i pochvaly mají své papírové místo ve stejném šanonu. Stejně tak absolutně jakýkoliv kontakt se zákazníkem musí být registrovám a to do úplně praštěných detailů, jakože jste s problémem sympatizovali a po jeho vyřešení nabídli svou vizitku a asistenci v případě jakýhkoli budoucích problémů. 

Když už jsem zmínila docházku tak mimochodem pokud tu pracujete málo máte stejně velký problém jako když pracujete moc. Máme velice pečlivě předepsané podmínky kolik hodin denně a jak rozložených, můžeme denně absolvovat. Minimální délka nejdelší pauzy je 6 hodin denně a nesmíte celkem pracovat více jak 14. A nejkrásnější je, že když Vám manažer napíše například omylem špatně rozvrh, který tyhle pravidla poruší a vy na to nepříjdete, je z toho ve finále Váš problém a papír dostanete vy! :)

No prostě juch, juch, ne? Jo a málem bych zapomněla zmínit, že kdybyste se jako zaměstnanec náhodou chtěli hádat o nějakém postupu nebo správně vykonaném úkonu, budou Vám k ruce jedny celé a velmi rozvětvené webovky. Američani potřebují mít věci černé na bílém...

 

Žádné komentáře:

Okomentovat